Finansal Eylem Derneği Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’la Görüştü

Finansal Eylem Derneği, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’u ziyaret etti. Görüşmede FED’in yapacağı çalışmalar anlatıldı ve vergi adaletinin sağlanması için geliştirilen öneriler paylaşıldı.

KKTC’de finansal suçlarla ve kayıt dışılıkla mücadele etmek için kurulan Finansal Eylem Derneği (FED), 4 Mayıs Perşembe günü Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’la görüştü.

Uzun yıllar bankacılıkta uyum alanında çalışan Finansal Eylem Derneği Başkanı Benan Mirza ve Dernek Asbaşkanı Can Sarvan görüşme sırasında Girne Belediye Başkanı Şenkul’a FED’in yapacağı çalışmaları anlattı ve vergi adaletinin sağlanması için geliştirdikleri önerileri paylaştı.

Dernek yöneticileri Girne’den başlayarak KKTC genelinde emlak vergisi ödeyecek toplam yükümlü sayısının ve tapu dairelerindeki güncel satışların belirlenmesi açısından verilere ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Dernek ve Girne Belediye Başkanlığı arasında vergi ödeme alışkanlığının geliştirilmesi için ortak çaba gösterilmesi konusunda uzlaşıldı.

Görüşme sırasında Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Girne’de inşaat patlaması yaşandığına dikkat çekti ve emlak vergilerinin zamanında ödenmesi için yeni bir sistem kurma aşamasında olduklarını açıkladı.

Dernek yöneticileri yatırım amaçlı verilen Hazine mülklerinin bazılarının, üzerinde ciddi bir yatırım yapılmaksızın çok yüksek meblağlara asıl kiracı tarafından başka kiracılara kiralanmasına ve bu konuda yaşanan farklı usulsüzlüklere değindi.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul görüşmede, ‘Bu saatten sonra Girne’de turizm yatırımı yapılacak diye kamu arazilerinin Dış yatırımcılara yok pahasına kiralanmasına karşıyız. Dış yatırımcılar yatırım yapacaklarsa kendileri özel mülk satın alıp turizm yatırımlarını kurallar çerçevesinde yapabilirler. Kamu arazilerinin kullanımı ile ilgili kararımız nettir’ dedi.

Finansal Eylem Derneği Yönetim Kurulu üyeleri arasında Mirza ve Sarvan’ın yanı sıra Meriç Erülkü, Mehmet Hasgüler ve Hüseyin Sezer Solak bulunuyor